Gebelikte Elde Karıncalanma Hissi Uyuşukluk Neden Olur?

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Gebelikte ellerde bileklerde uyuşma , güçsüzlük, ağrı   sık  olarak karşımıza  çıkan  bir bulgudur.Sebebi genelde karpal tünel sendromudur.  El  bileğindeki  karpal tünel  denilen kanalda basınç artışı olması  ve sinirin sıkışması durumudur. Gebelikte artan sıvı  ve  ödemden dolayı olur .  Ortalama %25 oranında  görülür.  Fazla kilosu  olanlar, şeker hastalığı,troid  hastalığı ve damarsal hastalığı bulunanlar ile ellerini çok sık ve yoğun işlerde kullananlarda sık rastlanır.

Geceleri uykudan  uyandıran  uyuşma  ve ağrı görülebilir. Elini  sallama ihtiyacı duyulur ve sonrasında  rahatlama  görülür. Basit  işleri bile  yapmakta zorluk yaşanabilir. 

Tanı  koymak  için EMG ile  sinir  bulgusunun  gösterilmesi  gereksede tedavi için  semptomun  olması  yeterlidir.

Tedavisinde  öncelikle  sinir  sıkışmasına  sebep  olacak  hareketlerden  kaçınılmalıdır. El  bileği düz  tutulmalı  aşağı  yukarı  germe  hareketlerine  sebep  olacak işlerden  uzak durulmalıdır. Gece uyurken  el  bileği  üzerine  yatılmamalı hatta   bileğin  düz tutulması için  atel  kullanılması tercih edilebilir. Fizik tedavi  uygulamalarından ciddi fayda  görülür. Doğum  sonrası zamanla %90 oranında  düzelme  sağlanır.

Mesaj Gönder
Gönder
Merhaba,

Bilgi ve Randevu İçin Bilgi Alabilir miyim?