Menopoz Nedir? Tedavi edilmeli midir?

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Menopoz yumurtalıkların aktivitelerini kaybetmeleri sonucu adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesidir. Biyolojik ve doğal bir süreçtir. Net olarak  tanı  koyabilmek için en az 12  ay adet görülmemesi gerekir. Ortalama menopoz yaşı 48 ‘tir .

Menopoz döneminde yumurta yapma fonksiyonunun olmaması  ile  doğurganlık biter. Kişinin vücudundaki östrojen düzeyinin  azalmasına bağlı   sıcak basması,terleme, vajinal kuruluk  ve enerji düşüklüğü gibi fiziksel belirtilerin ile  duygusal durumu etkileyen  uykusuzluk, sinirlilik, cinsel isteksizlik gibi  belirtiler  görülür.

Menopoz  doğal  süreç  gibi  görülsede  bu  dönemde östrojen ekiskliğine  bağlı oluşan  belirtiler ve  östrojenin koruyucu  etkisi  ortadan  kalktığı için  uzun  dönemde karşımıza çıkan  kemik  erimesi,  kalp damar  sağlığı hastalıkları,idrar yolu hastalıkları  ve  ciltte  yaşlanma belirtileri  kadın  sağlığı açısından  önemlidir.

Toplumda  yaşam  süresinin uzadığı  düşünülürse kadınların menopoz dönemindeki  süreleri  artmaktadır. Menopoz  belirtileri değişkenlik  gösterdiği  gibi kadınların ihtiyaçlarıda  değişkenlik  gösterir  o yüzden  standart  bir  menopoz tedavisinden  bahsedilemez. Tedavi kişiye özel olarak değerlendirilmelidir.

Menopoz  döneminde  yaşın ileri olması ile  birlikte artan  malignite  görülme sıklığı nedeni  ile  yakın takip  edilmelidir. Ayrıca  semptomlarınıza ve taleplerinize yönelik eksik olan hormonun  yerine konması  amacıyla  risk  değerlendirlmesi  yapılıp tedavi  planlanabilir.

Hormon replasman tedavisini sorunuz ve düzenli koltrollerinizi yaptırınız.

Mesaj Gönder
Gönder
Merhaba,

Bilgi ve Randevu İçin Bilgi Alabilir miyim?