Gebelikte Güneşlenebilir miyiz?

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Güneş ışığı içerdiği ultraviyole ışınları sayesinde normalde aktif olmayan D  vitamininin cilt altı yağ dokusunda  aktifleşmesini   sağlar. Böylece   bağırsaklardan kalsiyum emilimi artarak, bebeğin ve annenin   kalsiyum ihtiyacının karşılanmasını sağlar. O  yüzden  günde 2  kere çıplak tene en az 15 dakika   güneşlenmek  önemlidir. Kalsiyum ihtiyacı besinlerle sağlanmış  olur, kemik sağlığı korunmuş  olur.

Ancak gebelikte  güneşlenme esnasında  dikkat  edilmesi  gereken  durumlar vardır.  Aşırı  sıcak  durumlarda  uzun  süre  kalmak dehidratasyona sebep  olarak annenin  ve  bebeğin  susuz  kalmasına  sebep  olur. Tansiyon düşüklüğü bayılma  görülebilir. Dehidratasyon  aynı  zamanda  erken doğum  riski  ve  düşük riskini  arttırabilir. Güneşlenirken  süreye  dikkat  etmek  ve  bol  su  tüketmek o  yüzden  çok  önemlidir.

Ayrıca gebelikte  estrojen  ve progesteron hormonlarının  etkisi ile yüzde lekeler oluşabilir(gebelik  maskesi ) . Bu lekelerin yoğunluğu ve  derinliği güneş  ışınlarına  maruziyet  ile  artar. Güneşlenirken geniş  şapkalar takmak ve yüksek koruma faktörlü güneş  koruyucu  kremler kullanmak  önemlidir.

Mesaj Gönder
Gönder
Merhaba,

Bilgi ve Randevu İçin Bilgi Alabilir miyim?