Gebelikte Tetanoz Aşısı

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Tetanoz aşısı toksoid bir  aşıdır, canlı mikroorganizma içermediğinden dolayı gebelikte güvenle yapılabilir.

Tetanoz aşısı olan annede oluşan antikorlar bebeğe   geçerek   yenidoğan tetanoz  hastalığına karşı koruma sağlar.  Yenidoğan  tetanozu  bebek  kordonunun   steril ve hijyenik olmayan koşullarda kesilmesi sonucu  gelişebilir(hastane dışında özellikle  evde  yapılan doğumlarda ) , ölümcül seyredebilir.

Tetanoz aşısı gebelikte her dönemde yapılabilir fakat genellikle 20.haftadan  sonra önerilir.Aşı çocukluk  çağı zorunlu  aşı  takviminde de bulunmaktadır  ve en  son  13 yaşında  uygulanmaktadır. Tetanoz aşıları tam yapılmışsa ve son aşının üstünden 10 yıldan az süre geçmişse gebelik sırasında yapılmasına gerek yoktur.Aşılar tam değilse ya da  üstünden 10 seneden fazla süre geçmişse gebelikte  20.  haftadan  sonra 1 ay arayla toplam iki kez aşı yapılabilir. Aşılar  doğumdan  2  hafta   önce  tamamlanmalıdır.Aşı durumu net  bilinmiyorsa ya  da  yakın  zamanda olduğu  düşünülüyorsa  20.  haftadan  sonra  tek  doz  yapılabilir.

Gebelik döneminde yapılan tetanoz aşısının yan etkileri ile normal bir zamanda yapılan tetanoz aşısının yan etkileri  aynıdır. Aşı yapılan bölgede kızarıklık, ağrı,sertlik, hafif  ateş yan etki  olarak sayılabilir. Aşı  yapılan  kolun sabit  tutulmaması  hareketli  olması ağrı  sertlik  gibi  yan  etkiyi  azaltacaktır.   Şikayetler 2-3  gün içinde  gerileyecektir.

Mesaj Gönder
Gönder
Merhaba,

Bilgi ve Randevu İçin Bilgi Alabilir miyim?